Securitate

Cum să te asiguri că vorbești într-adevăr cu noi

Pagini oficiale și alte detalii pe care trebuie să le ai în vedere atunci când vrei să vorbești cu echipa noastră

Mathilde catre March 30, 2020

Hero-1-V1 50390c38ed0094a386d62c09f1033516

Este ușor să cazi pradă înșelătoriilor pe internet. Se întâmplă chiar și oamenilor care sunt pregătiți digital. Infractorii online și schemele lor devin mai sofisticate în fiecare zi. Sunt create în mod constant noi modalități complexe de a păcăli și jefui oameni nevinovați. Poate fi greu să ții pasul cu toate farsele gândite de acești escroci. De la site-uri web false care arată aproape exact ca cele adevărate, până la e-mailuri frauduloase care par absolut legitime. Astfel că devine din ce în ce mai dificil să diferențiezi între ceea ce este adevărat și ceea ce este fals.

De aceea vrem să te ajutăm să eviți aceste escrocherii nefericite. Prima noastră prioritate este întotdeauna să te protejăm, pe tine și banii tăi. Pentru a face acest lucru, dorim să ne asigurăm că ești mereu conștient de lucruri precum modul în care noi, cei de la Monese, luăm legătura cu tine, cum să îți da seama dacă ești pe un site web sau pe o pagină de socializare legitimă, plus orice alte detalii care nu ți le-am cere niciodată.

Paginile noastre oficiale

body-visual-badge

Pentru a te asigura că te afli site-ul nostru real, asigură-te că analizezi cu atenție linkul. Reține că toate paginile noastre web sunt doar pe domeniile monese.com (acesta include subdomenii precum support.monese.com). Este important să fii conștient, totuși, de faptul că avem și parteneri afiliați. Dacă dai peste unul dintre ei, asigură-te că orice link duce înapoi întotdeauna la monese.com sau aplicațiile noastre pe Google Play și App Store.

Paginile noastre oficiale de social media sunt:

De asemenea, suntem pe Glassdoor și Workable. Pentru Facebook, Twitter și Instagram (cu excepția @moneselife), uite-te după ecusoanele de verificare pentru a ști că suntem noi (marcajul de verificat de lângă numele nostru). Paginile prezentate mai sus sunt singurele noastre pagini de social media. Dacă descoperi oricare alta, dă-ne de știre imediat. Raportăm orice conturi false de îndată ce aflăm despre ele și facem tot posibilul să le reducem.

Unii fraudatori vor răspunde, de asemenea, la comentariile tale, fie pe paginile comunității noastre, fie în alte părți, pretinzând a fi Monese. Merită să faci click pe profil pentru a confirma că provine de fapt de pe una din paginile noastre oficiale de socializare înainte de a începe vreo discuție. Îți reamintim că facem tot posibilul să ținem pasul cu aceste pagini false și ne dăm toată silința să le raportăm cât mai curând posibil.

Cum să intri în legătură cu noi

body-visual-1-V1

Iată modalitățile prin care ne poți contacta și cum te vom contacta noi dacă e cazul. În primul rând, există 3 moduri diferite de a lua legătura cu echipa noastră de asistență tehnică dacă ai întrebări sau probleme legate de contul tău:

  • E - mail: Poți să ne scrii la support@monese.com , dar asigură-te că o faci de pe adresa de e-mail pe care ai folosit-o pentru a deschide contul tău Monese.
  • Chat în aplicație: Deschide aplicația și apasă pe „Mai multe”, apoi pe „Relații Clienți”. Acolo vei găsi secțiunea cu cele mai frecvente întrebări (și răspunsuri)— iar dacă răspunsul pe care-l cauți nu se află acolo, îți recomandă să inițiezi o conversație cu noi pe chat.
  • Telefon: Pentru urgențe, poți, de asemenea, să ne suni în oricare dintre cele 14 limbi pe care le acceptăm. Reține că timpul de așteptare poate fi mai lung aici, în funcție de câte apeluri sunt. Când suni, îți pune întotdeauna întrebări de securitate pentru a-ți confirma identitatea înainte de a intra în orice detalii ale contului.

Reține că nu putem intra în detalii despre contul tău prin canalele noastre de socializare, chiar dacă este vorba de mesaje private. Pentru informații cu privire la contul tău este necesar să folosești întotdeauna una dintre cele trei metode prezentate mai sus. Și dacă tot veni vorba despre social media, te rugăm să nu postezi comentarii publice cu informații delicate, cum ar fi detaliile contului, documente, coduri de acces, adrese de e-mail, numere de telefon sau orice altceva care îți poate compromite securitatea. Noi le vom șterge oriunde putem, dar ține cont că și fraudatorii le-ar putea vedea și folosi, așadar pentru a te menține în siguranță asigură-te că urmezi, ca toți ceilalți, regulile communității, așa cum sunt prezentate în ghidul comunității noastre.

Cum vom intra în legătură cu tine

body-visual-2v-V1

Uneori, vom lua legătura prin e-mail. De obicei, va fi prin support@monese.com, dar putem folosim și alte adrese de e-mail. Pentru a vă asigura că este vorba de un cont de e-mail real de la noi, verifică cu atenție adresa de e-mail, ai grijă la orice erori în scris și verifică că provine de la un domeniu monese.com (sau un subdomeniu precum news.monese.com). Te rugăm să reții că adresele de e-mail pot fi „răstălmăcite" (adică, să pară că vin de la noi), așa că citește e-mailul și verifică că nu menționează ceva ce nu ți-am solicita niciodată (află mai multe citind în continuare).

Dacă vreodată ești nesigur de legitimitatea unui e-mail, sau dacă primești un e-mail de la orice alt domeniu care pretinde că este cineva de la Monese, sau care acționează în numele nostru, te rugăm să ne informezi imediat. Este suficient doar să redirecționezi e-mail-ul primit la support@monese.com pentru ca noi să putem verifica sau confirma dacă într-adevăr este de la noi.

De asemenea este posibil să fie nevoie să te sunăm. Dacă o facem, de obicei va fi de pe numărul nostru din Marea Britanie (+44 1706 304 001), dar ar putea fi și unul din numerele disponibile pe pagina noastră de Contact. Dacă te sunăm, vom începe întotdeauna prin a ne prezenta și îți vom explica motivul pentru care te sunăm. Dacă, în orice moment, ai îndoieli că suntem într-adevăr noi cei care te-am sunat, închide și sună-ne înapoi la numărul de telefon disponibil pe spatele cardului tău. (nu o vom lua personal, îți promitem).

Este important să știi ce nu vom face niciodată:

  • Nu îți vom cere niciodată să transferi bani într-un alt cont prin e-mail sau prin telefon.
  • Nu vom folosi niciodată rețelele de socializare pentru a te contacta cu privire la contul tău sau pentru a-ți solicita detalii despre acesta.
  • Nu îți vom solicita niciodată următoarele: numărul complet de card, data de expirare, codul CVV sau PIN, parola aplicației, codurile de securitate pe care le primești prin SMS sau orice parolă personală.

Ce pot face dacă am fost o victimă a fraudei?

În primul rând, încearcă pe cât posibil să rămâi liniștit. Dacă ești notificat cu privire la o tranzacție cu cardul pe care nu o recunoști, blochează imediat cardul utilizând aplicația pentru a evita orice altă utilizare frauduloasă a cardului sau a informațiilor. Apoi, contactează telefonic echipa noastră de suport pentru a-ți raporta situația. Te vom anunța cum putem ajuta. Te vom sfătui întotdeauna cu privire la cei mai buni pași de urmat în funcție de problema pe care o întâmpini. Fiecare țară are propria autoritate oficială pentru raportarea criminalitatății informatice, de asemenea. Dacă sunteți în Marea Britanie, de exemplu, îți poți raporta situația la Action Fraud .

Nu uita să stai în siguranță și să fii mereu vigilen!

Distribuie articol

Ultimele articole