Securitate

Protejarea contului tău Monese

Iată câteva sfaturi pentru a te menține în siguranță

Melissa catre May 27, 2020

01-Password-Protection 3f4868c4b26d42bdbc5c1cc73be46c1f

Protejarea banilor tăi a fost întotdeauna prioritatea noastră numărul unu și în centrul a tot ceea ce facem aici la Monese. Am dezvoltat tehnologii avansate și procese de integrare pentru a te proteja împotriva fraudei. Poți fi încrezător că informațiile tale personale, contul și banii tăi sunt întotdeauna în siguranță cu noi.

Știai că există lucruri pe care le poți face singur pentru fi protejat? Vrem să împărtășim cu tine câteva sfaturi pentru a te ajuta exact cu aceasta.

Înscrie-te la Monese cu propriul tău telefon

Înscrierea la Monese cu telefonul altei persoane te poate supune pe tine și contul tău la un risc serios de fraudă, așa că îți recomandăm cu tărie să nu o faci. Când te alături Monese, asigură-te că utilizezi propriul dispozitiv mobil pentru a te înscrie și nu încerca niciodată să te conectezi cu telefonul altei persoane. Și ține minte să nu dai nimănui altcuiva informațiile tale de conectare.

Setează o parolă puternică

Parola ta este cheia personală a contului Monese. Nu ar trebui să o împărtășești cu nimeni și să te asiguri că este o parolă pe care nu o folosești pentru nimic altceva. Dacă o vei uita vreodată, o poți reseta cu ușurință odată ce ți-am verificat identitatea. De asemenea, pentru securitate suplimentară atunci când te conectezi la aplicație, poți profita de opțiunile noastre biometrice de conectare, cum ar fi recunoașterea amprentelor digitale sau identificarea feței.

Utilizează Modul Privat în public

Dacă ești afară, păstrează-ți soldul și sumele tranzacțiilor private deschizând aplicația în Modul Privat. După ce l-ai activat, îl poți comuta în aplicație cu o scuturare rapidă a telefonului!

Plătește cu telefonul

Cu Monese, poți plăti cu doar o simplă atingere a telefonului. Configurând cardurile tale în Apple Pay sau Google Pay, poți plăti în magazin oriunde este afișat simbolul contactless. Pentru un strat suplimentar de securitate, telefonul tău va genera un cod unic pentru fiecare tranzacție (numit și jeton). În acest fel, detaliile cardului tău nu sunt niciodată distribuite comerciantului.

Ți-ai pierdut cardul? Blochează-l

Știați că îți poți bloca rapid și cu ușurință în aplicație cardul dacă se întâmplă să îl pierzi? Acest lucru va împiedica folosirea lui ilicită de către oricine, dacă este găsit. Dacă se întâmplă să îți recuperezi cardul mai târziu, îl poți debloca la fel de repede, tot în aplicația ta. Dacă nu-ți găsești deloc cardul, poți raporta că a fost pierdut sau furat chiar în aplicație. Apoi, comandă noul card tot din aplicație și îți vom trimite unul nou la adresa ta cât mai curând posibil!

Verifică-ți tranzacțiile

Este o idee bună să ții un ochi cu regularitate pe tranzacțiile tale efectuate pentru a preveni și a observa timpuriu orice activitate frauduloasă. Acest lucru este deosebit de important în timp ce călătorești. Lucrurile pe care dorești să le urmărești includ taxe duble, rambursări lipsă sau cheltuieli neautorizate. Dacă descoperi ceva ieșit din comun, blochează imediat cardul. Apoi contactează echipa noastră de Asistență pentru Clienți să raportezi situația. Te vom anunța cum putem să te ajutăm și sfătuim cu privire la cei mai buni pași de urmat, în funcție de incident.

Păstrează aplicația și telefonul actualizate

Este esențial să îți actualizezi telefonul și aplicația Monese. Chiar dacă o actualizare a aplicației nu introduce multe funcții noi, merită totuși să o descarci. Va asigura că ai cea mai recentă protecție instalată pentru a-ți menține contul și aplicația în siguranță.

Nu dezvălui informații private pe forumuri publice

Ne place să-ți auzim feedback-ul pe canalele comunității noastre. Cu toate acestea, te rugăm să reții că paginile noastre sunt publice, ceea ce înseamnă că întregul conținut, inclusiv comentariile tale, pot fi văzute de oricine! Prin urmare, abține-te de la a posta informații sensibile, cum ar fi detaliile contului, documente, coduri de acces, adrese de e-mail, numere de telefon sau orice altceva care îți poate compromite siguranța. De asemenea, nu uita că nu putem discuta probleme specifice legate de cont pe rețelele de socializare. Cel mai bine este să iei legătura direct cu echipa noastră de asistență pentru clienți dacă ai probleme sau întrebări legate de contul tău.

Vom lucra întotdeauna pentru a te proteja atât pe tine cât și detaliile și fondurile tale. Dacă ai întrebări, nu ezita să ne contactezi pe Facebook , Twitter , Instagram sau trimite-ne un mesaj la community @ monese .com .

Distribuie articol

Ultimele articole